پژوهش محور کار دانشگاه و دانشجو است

انتشار محتوا: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸:۰۰ قبل از ظهر

فرماندار گناباد در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گفت: پژوهش محور کار دانشگاه و دانشجو است.به گزارش وب‌دا، محمدعلی نبی‌پور در این مراسم که امام جمعه، رئیس دانشگاه، اعضای هیأت رئیسه، اعضای هیأت علمی، استادان، دانشجویان و کارشناسان واحدهای مختلف دانشگاه حضور داشتند، گفت: بیگانگی تصمیم‌گیران جامعه با دانشگاه‌ها، از مهمترین مشکلات حوزه پژوهش در کشور است.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما سیستم اداری و تصمیم‌گیر با سیستم آموزشی و دانشگاه، ارتباط لازم را ندارد که علت آن این است که بسیاری از مدیران در زمان مسئولیت خود، تحصیل کرده‌اند که این سبب بروز فخر علمی و خود را بالاترگرفتن از دانشگاه‌ها و در نتیجه تضعیف پژوهش می‌گردد.
وی، سیاست‌زدگی تصمیم‌گیران را یکی دیگر از مشکلات حوزه پژوهش کشور عنوان و اظهار کرد: متاسفانه مقوله پژوهش در دانشگاه، تا حدودی سیاست‌زده شده که این امر تاثیر منفی در پژوهش‌ها داشته است.
فرماندار گناباد با اشاره به تحرکات خوب دانشگاه ها در حوزه پژوهش و تولید علم در چند سال اخیر خاطرنشان کرد: اگر این دو مشکل و آفت مهم که در حوزه پژوهش وجود دارد، برطرف گردد، تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص پژوهش و تولید علم تحقق می‌یابد.
نبی‌پور با بیان اینکه باید با نگاه آسیب‌شناسانه به پژوهش، مشکلات این حوزه را مرتفع کنیم، بیان کرد: فرار مغزها یکی از مشکلات جدی عدم توجه و رفع موانع پژوهش در کشور است.
وی تصریح کرد: گاهی اوقات فرار مغزها، جغرافیایی است و گاهی نیز فرار معرفتی است که نتیجه تغییر نگاه فکری و تفکر فرد است و معمولا در اثر بها ندادن و توجه نکردن به ایده‌ها، ابتکارات و خلاقیت‌های دانشجویان روی می‌دهد.
وی از دانشگاه به عنوان مرکز علم و فناوری یاد کرد و گفت: تولید علم وظیفه اصلی دانشگاه‌ها است و این تولید علم به پژوهش و تحقیقات دانشجویان در حوزه‌های مختلف مربوط می‌شود.
نبی‌پور با بیان اینکه باید تولید علم، علاوه بر افزایش سطح دانش در کشور و دانشجویان، منجر به تولید ثروت نیز شود، تاکید کرد: مقالاتی که کاربردی نداشته باشد، هیچ ارزشی برای کشور ندارد.
فرماندار گناباد، اقدامات دانشگاه در حوزه پژوهش را بسیار ارزشمند توصیف و خاطرنشان کرد: به رغم محدودیت‌های موجود، انجام این فعالیت‌ها و کسب دستاوردهای پژوهشی برگ زرینی از تلاش مجموعه دانشگاه است که بر خود فرض می‌دانم از این تلاش‌ها و کوشش‌ها، قدردانی کنم.
برای مشاهده تصاویر کلیک کنید

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس